Yer imleri

Medeniyet 4

Alternatif isimler:

Civilization 4 klasik gerçek zamanlı strateji. PC'de oynayabilirsiniz. Oyun uzun zaman önce çıktığından beri grafikler klasik. Seslendirmeler profesyonel oyuncular tarafından yapılmış, müzikler ise döneme uygun ve hoş seçilmiş.

Civilization oyun serisi haklı olarak tüm dünyada en popüler ve saygı duyulan oyun serilerinden biri olarak kabul edilebilir.

Bu durumda serinin dördüncü bölümünden bahsedeceğiz ancak pek çok modern oyunla rekabet edebilecek olmasına rağmen üzerinden çok zaman geçti.

Olasılıklar ilk oyunlara göre çok daha genişledi ve oynayabileceğiniz ülke seçimi de genişledi.

Bu seriye zaten aşina olan oyuncular kontrollere kolayca alışacak ve yeni başlayanlar için ipuçları var.

Medeniyet'te pek çok görev olacak 4:

 • civarındaki alanı gözlemleyin
 • Gerekli kaynakların çıkarılmasını organize edin
 • Şehirleri inşa edin, genişletin ve iyileştirin
 • Komşu ülkelere karşı askeri kampanyalar yapmak ve olası saldırılara karşı korunmak için güçlü bir ordu oluşturun
 • Yerleşim yerlerini aşılmaz duvarlarla çevreleyin ve kuşatma için savunma yapıları hazırlayın
 • Komşu ülkelerle ticaret yapmak ve diplomatik ilişkiler kurmak

Bütün bunlar oyunda ilginç vakit geçirmenizi sağlayacak.

Sınırsız olanaklara sahip olacak, kadim kültürlerden birini seçecek ve gelişimine öncülük edeceksiniz. Evrim süreci boyunca halkınız, geleceklerini şekillendirecek birçok denemeden geçecek.

Medeniyet 4'teki gelişme döngüler halinde gerçekleşir.

Çağı değiştirmek için bir takım koşulların karşılanması gerekiyor. Bu, belirli teknolojilerde uzmanlaşmak veya gerekli binaları inşa etmek olabilir. Tüm koşullar karşılandığında gelişimsel bir sıçrama meydana gelir. Yeni teknolojiler ve binalar kullanıma sunuluyor, şehirlerin görünümü değişiyor, ordular güçleniyor.

Zafer için hangi yolu seçeceğiniz yalnızca size bağlıdır:

 1. Askeri - bu durumda savaş alanındaki tüm düşmanları yenmek gerekir
 2. Diplomatik, müzakereleri bu amaçlarla kullanarak hakimiyet elde ediyor
 3. Ekonomik eyaletinizi en zengin yapın
 4. Dünyanın kültürel harikalarını inşa edin ve tüm dünyanın tanıyacağı sanat eserleri yaratın
 5. Bilimsel bilimsel keşifler yapar

Ne yapacağınız size kalmış ancak güvenliği de unutmayın. Başarıya ulaşmak için askeri olmayan bir yol seçseniz bile, başarılarınızın zorla elinizden alınmasını önlemek için yine de bir orduya ihtiyacınız olacaktır.

Civilization 4'ün üzerinden çok uzun zaman önce çıkmış olmasına rağmen hâlâ heyecanlı vakit geçirmek isteyenler var. Tüm strateji hayranları Civilization 4'ü oynamaktan keyif alacak ve eski grafikler buna hiçbir şekilde müdahale etmeyecek.

Daha önce diğer oyuncularla rekabet etmek mümkündü ancak şu anda sunucular zaten devre dışı, neyse ki hala yerel kampanyaları oynayabilirsiniz.

Civilization 4'ü PC'ye ücretsiz indirmenin maalesef bir yolu yok. Oyun Steam portalından veya geliştiricilerin web sitesinden satın alınabilir. Kendi medeniyetinizi yaratmak ve onu başarıya taşımak için hemen oynamaya başlayın!

 

Game-Game uses analytical, marketing and other cookies. These files are necessary to ensure smooth operation of all Game-Game services, they help us remember you and your personal settings. For details, please read our Cookie Policy.

Read more